2010. április 26., hétfő

Forgalmi változás a Szabó Ervin térnél


Egyirányúsították a Baross utca egy szakaszát

Az Üllői útról a Baross utcába átvezető SZABÓ ERVIN téri útpályát lezárták átépítés miatt. A BAROSS utcát egyirányúsították a Szentkirályi utcától a Kálvin tér felé, kerülni a Szentkirályi utca – Baross utca útvonalon lehet.

A Kőbánya alsó vasútállomás felé közlekedő autóbuszok (9, 109, 909, 83-as trolipótlók) az Üllői út – József körút – Baross utca útvonalon közlekednek. Megállnak a Köztelek utcánál és a Ferenc körútnál, de kimarad a Szentkirályi utca megálló.

Mától a 89-es trolibuszok az Orczy tér és az Üllői út között közlekednek, a Baross utca - Mária utca - Üllői út - Szentkirályi utca - Baross utca útvonalon (a Baross utcában a Szentkirályi utcánál állnak meg.)

2010. április 21., szerda

Piknikezős-koszorúzós képek

Mégpedig a Nemzeti Múzeum honlapjáról, itt!

2010. április 20., kedd

Programajánlók szombatra

Két irányból is kaptunk meghívót e hét szombatra, ezért jó időben szólunk, hogy aki tervezi, valóban odaérjen...


Az első, inkább gyerekeknek szóló invitálás a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárból érkezett, mégpedig a

SZENT GYÖRGY NAPI SÁRKÁNYOS MESENAP-ra, hiszen

az Úr 2010. esztendejében Szent György havának 24. napján
a Sárkányos Gyerekkönyvtár születésének 10. évfordulóját ünnepli!

"A nagyszabású rendezvényen egy középkori királyi udvarba repítünk, találkozhatsz hercegnőkkel, lovagokkal, és a furfangos udvari kancellárral.
Te magad is udvarhölggyé, vagy apróddá változhatsz!
Ha így teszel, Meseország királya ünnepélyesen befogad udvarába."

Program itt.

A másik meghívó a Nagycsaládosok Józsefvárosi Egyesületétől jött, akik az Orczy-kertben tartanak majd családi napot szombaton 10 és 17 óra között, a programban kézműves foglalkozások, sportversenyek, vetélkedők, valamint színpadi előadások is lesznek:

11.00. - A dzsungel könyve a Kincses Színház előadásában,

14.00. - az Új Akropolisz előadása,

15.00. - Hettyenfütty Együttes népi játékokkal és táncházzal


"Indulófotó"


Csoportkép és újabb szépséges fotók itt - az idei fotópályázatunk egyik győztesének, Gyulai Csabának köszönhetően!

Szombat más "szemszögből"

Ím pár kép a remekül sikerült szombati programról és piknikről!
Gyülekező

Készülődés a csoportképhez

A csoportkép "belűlről"

A Zappa freskója

Gyülekezés a múzeumlépcsőn

Piknik a Múzeumkertben

(ui. Nem lenne jó ezt rendszeressé tenni?)
További képek: itt

2010. április 19., hétfő

Bölcsész Napok a Trefort-kertben

Idén április 20-23. között immáron második alkalommal rendezi meg az ELTE BTK Hallgatói Önkormányzata a Bölcsész Napok a Trefort-kertben elnevezésű rendezvényét, amely kulturális és tudományos szempontból egyaránt kiemelkedő jelentőségű programokkal várja az érdeklődőket a Belváros szívében.
A tudományos részt többek között néprajzi, filozófia, italianisztikai (ITADOKT), esztétika, valamint Trianon-konferenciák fémjelzik, emellett - a teljesség igénye nélkül - sor kerül a Bölcsész Napok keretein belül Romanisztikás filmvetítésre, valamint a Ruszisztikai Napokra is. Az eseményeken rangos előadók, diplomaták, és neves vendégek megjelenésére számíthatunk.
A tudomány mellett természetesen a kulturális, szórakoztató rendezvényekben sem lesz hiány. A Gólyavár például egy egész napos Latin-amerikai programsorozatnak ad otthont, a Trefort-kertben pedig ismét megrendezik a Régió-partit, mely a Kárpát-medence országainak életéből ad zenei, néprajzi, és gasztronómia ízelítőt.
A jó hangulatról a Dumaszínház húzónevének számító Hadházi László, valamint az abszurd humor nagyágyúja, Felméri Péter fognak gondoskodni, de lesz Sanzonest, táncház, a Könyvtár Klub teraszán pedig fellép több zenekar is. A rendezvény keretein belül sor kerül az ELTE csocsóbajnokság döntőjére, sőt a mobiltelefon-hajítást is kipróbálhatják az érdeklődők.
Az eddig felsoroltakon kívül még számos program várja vendégeinket, érdemes benézni, hiszen nem csak a bölcsészeknek nyújt remek kikapcsolódási lehetőséget ez a négy nap. Ezen kívül Budapest szívében végre mindenki megcsodálhatja a Trefort-kert és az ELTE Bölcsészettudományi Kar folyamatosan megújuló épületegyüttesét, és mint közösségi teret a budapestiek is felfedezhetik a Belváros egyik gyöngyszemét.
Részletekért érdemes a www.btkhok.elte.hu -t, a facebookot és egyéb hirdetményeket figyelni!

2010. április 18., vasárnap

Micsoda csodás nap!

Ilyen a Múzeumkert parkoló autók nélkül

A múzeumkerti piknik eredménye: nem állnak autók a kertben, nyitva van a kapu a Pollack tér felé és vidámság ezerrel...
És itt pedig az első adag nézegetnivaló!

2010. április 16., péntek

Méltóságteljes emlékezés

Az utóbbi néhány napban, mióta ismert a Kormány által elrendelt nemzeti gyásznap, sorra kerestek meg minket az ismerősök, arról érdeklődve: vajon megtartjuk-e a szombatra tervezett műemléki világnapi rendezvényeinket?

Mi is hiszünk a lengyel-magyar barátságban, ezért nem is lehetett más a válaszunk, csakis igenlő. Hiszen egy ilyen kulturális esemény alkalmával nemcsak saját közvetlen környezetünkben teljesítünk örökségvédelmi missziót, hanem a két nemzet közötti történelmi kapcsolatokra is felhívhatjuk a figyelmet.

A Múzeumkertben áll ugyanis egy szobor, amelyet Lengyelország, Varsó városa adományozott Magyarországnak. Régi történet ez: a szobor által ábrázolt Jozef Wysocki - Bem apóhoz hasonlóan - a magyar szabadságért küzdött, először Damjanich kezei alatt, majd Dembinszky utódaként ő lett a lengyel légió parancsnoka. A szabadságharc leverése után az ő csapata kísérte emigrációba a szabadságharc politikai és katonai vezetőit, köztük Kossuthot is. A határon meleg hangú kiáltványban búcsúzott a magyar nemzettől. Ma nemcsak a múzeumkerti szobor őrzi emlékét Magyarországon, hanem egy kulturális egyesület is. A szobrot Hanna Danilewicz készítette 1976-ban.

A múzeumkerti piknik délutánján, a nemzeti gyásznapon 16.00-kor koszorúzással és néma főhajtással emlékezünk a 19. század hőseire és a 21. század áldozataira:

dr. Kocsis Máté polgármester, Józsefvárosi Önkormányzat,
Dr. Csorba László főigazgató és Rezi Kató Gábor főigazgató-helyettes, Magyar Nemzeti Múzeum,
Hámorszky András elnök, Józsefvárosi Lengyel Kisebbségi Önkormányzat,
Szűcs Péter elnök, Civilek a Palotanegyedért Egyesület.

TALÁLKA

SZOMBATON 13 ÓRAKOR A MIKSZÁTH-SZOBOR ELŐTT!

2010. április 14., szerda

Múzeumkerti piknik és egyéb érdekességek


Régóta dédelgetett álmunkat tervezzük valóra váltani szombaton délután: múzeumkerti pikniket szervezünk! Igazi palotanegyedi hangulatot szeretnénk teremteni április 17-én, szombaton a műemléki világnap alkalmából szervezett programsorozaton, amelynek utolsó állomása a Múzeumkert. De hogy mit is ajánlunk a nap folyamán? Íme a programtervünk, célzatos kérdésekkel:

13.00. – Miért jó a Mikszáth téren találkozni? (fotózás, pályázathirdetés)
13.15-13.30. – Mennyit ér manapság egy háromdimenziós falikép? – Zappa Caffe
13.40-14.40.- Milyen volt az élet a Palotanegyedben?– Vendégségben egy mágnásnál (épületbejárás) - Horánszky u. 16.
14.45- 15.20. – Miképp lesz a nemzet özvegyének lakóházából diákcentrum? (épületbejárás) Horánszky u. 13.
15.30.- Milyennek szeretnénk a Múzeumkertet? (Piknik a „Muziban”)

A múzeumkerti piknikezés során ötletelünk és játszunk majd, ezért érdemes az uzsonnás kosarakban plédet, kártyát, labdát is hozni! A kosarakat a túra elején a Zappa Cafféban biztonságosan el tudjuk helyezni arra az időre, amíg a Horánszky utcai műemlékeket bejárjuk.

A Múzeumkertbe tervezett piknik ötletével előzetesen megkerestük Dr. Csorba László főigazgató urat, aki barátságosan fogadta a felvetésünket. Olyannyira, hogy bár egyéb hivatalos elfoglaltsága miatt ő maga nem tud jelen lenni, de a Múzeum főigazgató-helyettese fogadja majd a Múzeumkertbe kirándulókat. Kérésünkre a Pollack Mihály tér felőli hátsó kapuk egyikét (a Múzeum utcához közelebbi, kevésbé balesetveszélyeset) szombat délutánra megnyitják, illetve a a Múzeumkertben parkoló autók legnagyobb része sem lesz ekkor a kertben (ezzel máris teljesült az egyik célunk!).

Terveink szerint be tudjuk mutatni, mi mindenre (volna) használható a Múzeumkert (kedvcsinálóként: például jóga-óra a zöldben), a januárban kiírt tervpályázat bírólóbizottságának tagjait is invitáljuk! Ha a zsűriben már nem kaptunk helyet, így kívánjuk hangunkat hallatni, ötleteinket továbbadni!
Végezetül pedig egy kis történelmi érdekesség: ugyan miért is van a Múzeumkertnek kapuja a Bródy Sándor utca felé? A válasz 2:20-tól az MTV műsorán:

Műemlék-kocsma

A Műemlék Műhelytől kaptuk az alábbi kedves invitálást, április 19-ére, hétfő estére, örömmel ajánljuk mi is!

"Kedves Barátaink!

A következő műemlék-kocsma április 19-én lesz, este 7 órától a Csendesben. Dénes Kata tart előadást "Késő barokk magtárak a történeti Zala megyében" címmel.
Egy 2005-ben íródott Tudományos Diákköri Dolgozat kerül bemutatásra. Az este folyamán megismerhetjük a késő barokk magtárak kialakulásának előzményeit, a kor gazdasági és társadalmi hátterét, az épületek építészeti és épületszerkezeti kialakítását, valamint a magtárak műemlékvédelmével és további hasznosításával is foglalkozunk. A tanulmány tizenegy Zala megyei magtár vizsgálatával készült. Négy magtár található Keszthelyen, egy Nagykanizsán és egy Lentiben, a többi kisebb falvakban helyezkedik el: Kehidakustányban, Reszneken, Türjén, Ötvösön és Pakodon, a Tölcsány–majorban.

Várunk mindenkit szeretettel.

Üdvözlettel:

MÜMÜ - Műemlék Műhely"

2010. április 13., kedd

Díjnyertes menü köztérhasználatra

Menü - azaz ötletek két 9 perces kisfilmben elbeszélve a palotanegyedi köztérhasználat lehetőségeiről. A "Menü" a BME idei alkotóhetén készült, ahol a "főnök" egyesületi tagunk, Tihanyi Dominika volt (többször is feltűnik a képeken!), az alkotások pedig a legtöbb díjat vitték el! Gratulálunk a kis csapatnak és várjuk őket máskor is!


2010. április 9., péntek

Palotanegyed Családi Nap

Végre tényleg itt lehetne a tavasz, de nem is ez a lényeg:

nemsokára gyerekrajz pályázatot hirdetünk,
és beszámolunk a május 29-re (szombat) tervezett Családi és gyereknap programjairól.

Vigyázz (a kész és a rajt nemsokára jön)!

2010. április 8., csütörtök

Szolid bázis Molnár Aniéknál

A számtalan festészeti tárlat között szinte rendhagyó eseménynek számít, ha kizárólag szobrászati alkotások kerülnek bemutatásra egy kortárs művészeti galériában. A Molnár Ani Galéria programjában mindig is jelentős szerepet kapott a kortárs magyar szobrászat, ahogyan ez a külső helyszíneken rendezett kiállításokon is folyamatosan megnyilvánul (Park Galéria, Krisztina Palace).
Most a Bródy Sándor utcai galériában rendezett új kiállítás két fiatal szobrász alkotásait mutatja be Szolid bázis címmel.
Egyikük, Rajcsók Attila (1983) friss tehetség, aki 2008-ban diplomázott a Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán, célja nem más, mint elhivatott szobrászként dolgozni. Másikukat, Gálhidy Pétert (1974) a szakma jól ismeri és méltatja. Kettejük közös szereplését az is indokolja, hogy Rajcsók Attila egyik mesterének tekinti Gálhidy Pétert. Közös kiállításukon közös a forrás, amelyből a két művész kiindul. A természet különböző részleteinek leképezése ellenére azonban egyikük sem naturalista szobrász. Ahogyan a kiállítás címe is sejteti, szobraik szükségszerűen reflektálnak a szobrászat alapvető kérdéseire is, mint az anyag és az egyensúly.

Megnyitó: 2010. április 22, csütörtök 18h
A kiállítást megnyitja: SZABÓ Noémi, művészettörténész
Cím: MOLNÁR ANI GALÉRIA, 1088 Budapest, Bródy S. u. 22. 1. emelet
A kiállítás megtekinthető 2010. június 4-ig, keddtől péntekig 12 és 18 óra között

Titanic az Urániában


17. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál az Urániában
2010. április 8-18. között
A 17. Titanic Nemzetközi Filmfesztivál kínálatában ismét mindenki találhat kedvére való szórakozást, hiszen a vígjátéktól a krimiig, a társadalmi drámától a felnőtteknek szóló animációs filmig a legváltozatosabb műfajú filmeket mutatják be a világ minden tájáról, Chilétől Kínán át egészen Svédországig. Idén először animációs szekció is lesz Animáció 1.0 néven, és a programban egy magyar táncfilm és két magyar koprodukcióban készült játékfilm is helyet kapott. Részletes program és filmleírások itt.

2010. április 2., péntek

Tavalyi képek a Múzeumban és egy régi fotográfia a Palotanegyedből

Száz és száz fotó, amit érdemes megnézni. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége 2010. március 19. és április 25. között, a Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként a Magyar Nemzeti Múzeumban rendezi meg a XXVIII. Magyar Sajtófotó Kiállítást és A divat világa a fotográfiában - tegnap és ma című kísérő kiállítást.
Az elmúlt év legjobb sajtófotóit felvonultató tárlaton megrázó és elgondolkoztató felvételek láthatók a romagyilkosságok helyszíneiről és a gyászoló családokról, a havadtői árvaház mindennapjairól, Felipe Massa autóversenyző súlyos balesetéről, a szélsőséges csoportok és a rendőrök közötti harcokról, az olaszliszkai lincselés ítélethirdetéséről, a kormányfőváltásról, az Afganisztánban állomásozó nemzetközi haderő és az afgán civilek életének egy-egy mozzanatáról. Rácsodálkozhatunk korunk magyar irodalmának kiemelkedő személyiségeire, a Balaton Sound jellegzetes pillanataira, a testépítők kulisszatitkaira, a Formula 1 belső világára, az 125 éves Operaházra, a 120 éves Fővárosi Nagycirkuszra, az urbanizálódott állatokra, és akár a színpompás jégmadarakra. A több mint egy hónapon át látható tárlat kaland és időutazás a mögöttünk hagyott, de az életünket még mindig befolyásoló 2009-es esztendő eseményei között.
A divat világa a fotográfiában - tegnap és ma című tárlat azoknak a magyar fotográfusoknak a munkáiból mutat be válogatást, akik ennek a műfajnak a mestereivé váltak idehaza és külföldön a múlt századtól napjainkig. A magyar fotográfusokról eddig is tudtuk, hogy világhírű mesterei a szakmájuknak, de a divatfotósok is ott állnak az élvonalban. És nem csupán azok, akik már nincsenek közöttünk, de a mai harmincas korosztály tagjai is, akik közül többen - csakúgy, mint elődeik - a divatvilág meghatározó helyszínein, Milánóban, New Yorkban, Londonban, Párizsban értek el nagyobb elismertséget, mint idehaza. A kiállításon a nagy mesterek alkotásai közül többek között látható Munkácsi Márton Marlene Dietrichről 1940-ben készített fotója, Robert Capa 1948-as felvétele a Budapesti Ipari Vásár divatbemutatójáról, Friedmann Endre 1968-ban készített fotója Gábor Zsazsáról Budapesten a Rothschild Szalonban, Angelo Pál felvétele Márkus Emíliáról 1929-ben és Horthy Istvánné, Edelsheim-Gyulai Ilona grófnőről 1940-ben, az 1930-as évek női viseletéről, az 1940-es évek fürdőruhadivatjáról, az 1970-es, az 1980-as évek divatjáról és a fiatal fotográfusok kiváló munkái.

Zárásképpen pedig egy fotó-csemege még bőven a 19. századból (1885-ből), helyszíne a Nemzeti Lovarda udvara, valahol a Rádió mai Pollack Mihály téri új épületének helyén, az Esterházy- és a Károlyi-palota közötti területen. A kép gróf Esterházy Mihály "pillanatnyi fényképezése", címe: gróf Kinsky Nusi magasat ugrik. Valódi kuriózum, vélhetően az első sportfotó, amely Magyarországon készült - nem csoda, hogy újra és újra felfedezik, mint most mi is.