2010. február 27., szombat
Tájékoztatás a Mária utcáról!
Az utca közepénél tervezett tűzcsapnál igen elhasznált a vízcső, ki kellene cserélni és feltárni legalább a környékét. Azon kívül a házak esővíz elvezetők bekötése sehol nem szerepel, ennek is utána kellene nézni, mielőtt elkezdik a burkolat lerakását, valamint a pincelejáratok és aknafedlapok szintkülönbségét is meg kell oldani.
2010. február 26., péntek
Fotópályázati leadás módosul!
2010. február 25., csütörtök
Zöld Józsefváros pénteken a Zöfinél
"Kedves Civilek a Palotanegyedért Egyesület!
Szeretettel várjuk tagjaitokat a következő programunkra. Elérhetőségek a lap végén.
Üdvözlettel,
Bálint Mónika
ZöFi"
2010. február 24., szerda
Amikor szólásra bírhatóak a homlokzatok...
A túra útvonala:
Iparművészeti Múzeum – Mária utca – Csepreghy utca – József körút – Rökk Szilárd utca – Gutenberg tér,
találkozó az Iparművészeti Múzeumnál, Lechner Ödön szobra előtt.
Bejelentkezni a 326-2520 és a 20/913-3373-as telefonszámokon lehet!
Tervpályázati bejárás a Múzeumban
Franz Weiss litográfiája, 1838
Nagyon sok érdeklődő (építész, tájépítész) volt jelen, de csak sima bejárás volt, kérdéseket írásban lehet majd feltenni. Maga a bejárás sem volt túl inspiráló, hat negyven fős csoportban mentünk végig a raktárakon, műhelyeken, egyéb elzárt részeken. Az egyébként nagyon kedves és jófej biztonsági őr, aki végigvezetett minket, érdemi infót nem tudott mondani (persze, írásban majd feltehetjük...). A kertbe ki sem mentünk - vélhetően azért, mert azt "úgyis meg lehet nézni".
2010. február 22., hétfő
Válasz a minisztériumból 2.
Szűcs Péter
elnök úrnak
Civilek a Palotanegyedért Egyesület
Budapest
Tisztelt Elnök Úr!
Legújabb, február 14-én kelt levelére az alábbiakat tudom válaszolni.
A Magyar Nemzeti Múzeum kertjének rendezésével kapcsolatban – éppen az Önök leveleinek hatására is – több ízben sürgettük a múzeum már leköszönt főigazgatóját a szükséges lépések megtételére. A múzeum vezetése már régen dolgozott a kert végleges rendezésén, felújításán és az elmúlt év végére eljutott a pályázati kiírás előkészítéséig.
A tárca (Fejlesztési és Gazdasági Szakállamtitkárság) 2009. december 10-én szerzett tudomást a múzeum közbeszerzés-indítási szándékáról, erről még ugyanaznap értesítettük a Kormányzati Közbeszerzési Monitoring Munkacsoportot. A MeH 2009. december 23-án adta meg jóváhagyását a közbeszerzés indítására, erről a tárcát december 28-án értesítették. Az OKM a MeH válaszáról 2010. január 6-án értesítette a múzeumot, akik ezt követően adták fel a hirdetményt (nyújtották be a kérelmet) a Közbeszerzések Tanácsa felé. A Tanács január 25-én tette közzé honlapján a hirdetményt, azaz ekkor jelent meg a tervpályázati felhívás.
A bírálóbizottság összetételének meghatározása a kiíróra, jelen esetben a Magyar Nemzeti Múzeumra tartozik. Tekintettel arra, hogy a kiírás tartalma főigazgatói jogkörbe tartozó stratégiai kérdéseket érint, a minisztérium levélben hívta fel Dr. Csorba László, az új főigazgató figyelmét arra, hogy lehetősége van a dokumentáció módosítására, kiegészítésére. Ennek megfelelően javasoltuk, hogy az újonnan kinevezett főigazgató is legyen tagja a bizottságnak, akár tagként, akár annak elnökeként.
A minisztériumnak nem kell hozzájárulnia egy közbeszerzés kiírásához. A minisztérium előtt ismert volt, hogy a Múzeum a fejlesztési elképzeléseinek konkretizálása érdekében tervpályázatot ír ki, amelyhez forrást is biztosítottunk 2009-ben. A Múzeumnak jogában áll önálló közbeszerzési intézkedéseket hozni. A minisztériumnak, mint fenntartónak annyi a feladata, hogy az intézménytől beérkező, közbeszerzési eljárás megindítására irányuló szándékról a Miniszterelnöki Hivatalban működő Kormányzati Közbeszerzési Monitoring Munkacsoportot értesíti, és kéri az engedélyét a közbeszerzés kiírásához.
Kérem válaszom elfogadását és javaslom, hogy a Múzeumkert rendezésével, rehabilitációjával kapcsolatos észrevételeikkel közvetlenül keressék dr. Csorba László főigazgató urat.
Őszintén bízom benne, hogy a Múzeumkert ügye végre nyugvópontra jut és mindenki megelégedésére megszépül és visszanyeri régi-új arculatát.
Üdvözlettel:
Budapest, 2010. február 18.
Dr. Vígh Annamária
főosztályvezető"
Gólyavári esték: A kultúra és tudománya
Kortárs zene a Trefort Kertben
2010. február 20., szombat
Visszaszámlálás indul: még egy hét!
2010. február 19., péntek
Az építészet tere: Pollack
2010. február 16., kedd
Mária utca - kezdés!
Kiolvadás
A MOLNÁR ANI GALÉRIA szeretettel meghívja következő kiállításának megnyitójára:
A KIOLVADÁS c. kiállítás egy fiatal képzőművész, MIKLÓS HAJNAL (1977) legfrissebb munkáit mutatja be. Könnyed, finom akvarell-vásznai az ember és a természet kapcsolatát hívják életre. A szabadon hagyott vászon-felületek, a fények és a tiszta színek egyszerre ragadják meg a kézzelfogható látványt és az anyagtalanságot. Központi szerepet töltenek be a fenyők és a nyírfák, amelyek egyfelől a képzőművész személyes emlékeit idézik, másfelől felébresztik a városban élő ember vágyakozását a zöldbe.
2010. február 15., hétfő
Nagyvárosi dilemmák
Értékmentés, várostervezés, fenntarthatóság, demokrácia és civil kontroll – látleletek és jövőképek
a dialógus résztvevői:
Dr. Fülöp Sándor, a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa
Ladányi János szociológus
Miklóssy Endre urbanista
Ráday Mihály városvédő
beszélgetőtársak: Bányay Géza és Kolundzsija Gábor
időpont: 2010. február 16. kedd 16.30
helyszín: a BVE Podmaniczky-terme (Budapest, V., Kossuth L. u. 14-26.)
2010. február 14., vasárnap
Aggályos a távozó főigazgató által kiírt közbeszerzés
Dr. Vígh Annamária
az Oktatási és Kulturális Minisztérium
Közgyűjteményi Főosztályának vezetője részére
Budapest
Szalay u. 10-14.
1055
Hivatkozási szám: 24843-2/2009.
Tisztelt Főosztályvezető Asszony!
Köszönettel vettük pozitív hangú válaszát egyesületünk Hiller miniszter úrhoz eljuttatott nyílt levelével kapcsolatban. Az Öntől decemberben érkezett levél – amelyben jelezte, hogy az idei évben hivatalba lépő új főigazgató „minisztérium által meghatározott feladatai között szerepel a Múzeumkert ügyének megoldása” – megnyugtatott minket arról, minden érdekelt valóban elkötelezett a helyzet rendezése iránt.
Éppen ezért meglepődéssel szembesültünk a Magyar Nemzeti Múzeum által 2010. január 19-én kiírt tervpályázattal, amellyel szemben nagyon komoly szakmai és etikai és valamivel kevésbé súlyos jogi aggályaink fogalmazódtak meg.
Szükségesnek tartom hangsúlyozni, hogy levelemet két okból kifolyólag fogalmazom meg Ön és tárcája felé: egyrészt azért, mert a fenntartói jogokat gyakorlóként, a pályázat bírálóbizottságába képviselőt delegálóként nyilvánvalóan sor került egyeztetésre a minisztérium és a Múzeum között, és vélhetően a tárca által elfogadott pályázati kiírás került meghirdetésre. Másrészt: kérdéseimet nem tudom a jelenlegi múzeumi főigazgató felé feltenni, hiszen a pályázat kiírásakor ő még nem volt a Múzeumnak sem közalkalmazottja, sem vezetője, így nem lehetett befolyással a szöveg kimunkálására – azon egyszerűen megállapítható tényről nem is beszélve, hogy a kiírás konkrétan az ő vezetői pozícióját gyengíti és mozgásterét korlátozza erőteljesen.
Az ügyben való tisztánlátás érdekében, kérem, szíveskedjen mielőbb, a pályázati kiírás szerinti bejárási időpontot (2010. február 23.) megelőzően – akár e-mail útján – tájékoztatni az alábbiakról:
1. Miképp lehetséges az, hogy 2009. november 30-án keltezett válaszlevelében még nem említette, nem tudott tájékoztatást adni arról, hogy alig másfél hónap múlva, 2010. január 19-én a Nemzeti Múzeum – amely fölött a fenntartói jogokat az Ön tárcája gyakorolja – komplex tervpályázatot ír ki éppen azon cél elérése érdekében, amelyet egyesületünk is szorgalmaz és amelyről levelünk szólt? Milyen sürgős indok szólt a pályázat ekkori kiírása mellett?
2. A tervpályázatnak a Közbeszerzési Értesítőben január 19-én történő megjelentetése olyan következtetésekre ad lehetőséget, amelyek alapjául szolgálhatnak azon véleményeknek, amelyek konkrét összefüggést vélnek felfedezni a Kormány döntési moratórium elrendeléséről szóló 1003/2010. (I. 19.) számú határozatának hatálybalépésével. Indokolhatta-e a kapkodó, koncepciótlannak tűnő kiírást a már kihirdetett, tehát ismertté vált, ám csak másnap hatályba lépő kormányintézkedés?
3. Tárcája álláspontja szerint miképpen tud eleget tenni az új főigazgató a minisztérium által meghatározott feladatnak úgy, hogy a tervpályázatot elbíráló zsűrinek a korábbi főigazgató az elnöke és jelenlegi maga még csak nem is tagja ennek?
4. Mennyire tartja etikusnak azt az eljárást, hogy a távozó főigazgató – mintegy meghosszabbítva döntési lehetőségét és befolyásának időtartamát – 10 nappal megbízatásának lejárta előtt ír ki pályázatot, ráadásul saját zsűrielnöksége alatt?
5. A pályázat bírálóbizottságában az Ön meglátása szerint milyen módon és mekkora mértékben érvényesül a fenntartói jogokat gyakorló tárca befolyása?
6. Ön előtt bizonyára ismeretes, hogy az elmúlt évtizedekben nemzetközi és újabban már a hazai porondon is elfogadottá vált a participatív tervezés metodikája. Ön szerint milyen okok szólhattak amellett, hogy a pályázati kiírást nem egyeztették, a bírálóbizottság tagjai körébe pedig nem hívták meg azt a civil szervezetet, amely a Múzeumnak és a Múzeumkertnek is helyet adó Palotanegyed közösségét képviseli?
7. Ön szerint milyen szakmai érvek indokolják a Magyar Nemzeti Múzeum épülete építészeti és a Múzeumkert kertépítészeti felújításának-rehabilitálásnak egy pályázatban való kezelését? Mi indokolja jelen esetben a komplex kezelést?
8. Milyen elvi vagy gyakorlati szakmai indok szól amellett, hogy a közbeszerzési hirdetmény feladásának dátuma (tehát a közbeszerzés hivatalos megindulása) előtt mód nyílt a tervpályázati dokumentáció megvásárlására? Mennyiben tartja ezt jogszerűnek vagy megtámadhatónak?
9. És végül: miképp járulhatott hozzá a minisztérium a közbeszerzési pályázat ilyen szöveggel történő kiírásához, a döntést mely szervezeti egység hozta meg vagy terjesztette a miniszter elé elfogadásra?
Fontosnak tartunk jelezni egy további hiányosságot. A hirdetmény szerint a pályázati kiírás rövid tartalma a Múzeum és a Múzeumkert „fejlesztésének turisztikai célú tervezése”. Információink szerint a témában nem keresték meg a józsefvárosi önkormányzat képviselőtestületének turizmusért felelős tanácsnokát, ami azért is sajnálatos, mert jelenleg zajlik az ő vezetésével a kerület középtávú turizmusfejlesztési és városmarketing koncepciójának kidolgozása, amely értelemszerűen nagyban támaszkodik a Múzeumra és a Múzeumkertre, mint nemzetközi szinten is ismert turisztikai desztinációra. Szükségesnek tartjuk ezért az érintettek kommunikációjának megteremtését.
Tájékozatom, hogy a pályázat részletes kiírását jelenleg véleményezik az egyesület hozzáértő tagjai és a február 23-ai bejárásra elkészül a pályázattal kapcsolatos konkrét szakmai kérdéscsomag is, amelyet természetesen az Ön részére is eljuttatunk.
A Civilek a Palotanegyedért Egyesület tevékeny részvételével továbbra is támogatni kívánja a Múzeumkert közösségi, lakossági hasznosítását célzó tervek kialakítását. Bízunk abban, hogy az álláspontunk szerint igencsak kapkodva megfogalmazott, kiérleletlen és ily módon félresikerült pályázati kiírás nem fogja ezt akadályozni, ellenben mindannyiunk, azaz a Palotanegyedben élők és itt dolgozók javát egyaránt fogja szolgálni az a megoldás, amelynek elősegítése érdekében megfogalmaztuk levelünket.
Budapest, 2010. február 14.
Üdvözlettel:
Szűcs Péter s.k.,
elnök
2010. február 12., péntek
"Nem sokaság, hanem lélek"
Nemzeti Zarándoklat 2009
MEGHÍVÓ
Köteles László és Lesovics Miklós polgármesterek, a Nemzeti Zarándoklat kezdeményezői,
2010. február 20-án szombaton du. 17 órára
az URÁNIA NEMZETI FILMSZÍNHÁZBA
(1088 Budapest, Rákóczi u. 21.)
a film ősbemutatójára, a vetítést követő eszmecserére és fogadásra
RÉSZLET A FILMBŐL:
…Innen a Nemzeti zarándoklat végpontjáról kinyilvánítjuk mi a magyar emberek, hogy szükségünk lesz ivóvízre, szükségünk lesz élelmiszerre, szükségünk lesz levegőre, szükségünk van a földre, nem akartuk és nem is engedjük ezeket eladni, és nem járultunk hozzá ezeknek az áruba bocsájtásához…
Belépő 500 Ft
2010. február 8., hétfő
Felújítás: egy héttel prolongálva!
Válasz egy kommentre: a Horánszky utcáról
2010. február 5., péntek
A Krúdy utca elmúlt éve - újra lakossági fórum!
A Krúdy utca elmúlt éve:
sétálóutca, fesztiválok, hétvégi programok versus lakossági igények –
összeegyeztethető vagy ellentétes?
A fórum célja az Európa Belvárosa Programhoz kötődő Krúdy utcai forgalmi változás értékelése a pozitív tapasztalatok, a negyed életére gyakorolt kedvező hatások bemutatásával és az esetleges lakossági panaszok felszínre hozásával. Szeretnénk teret nyitni mindazoknak az ötleteknek, amelyek előremutató kezdeményezésként a 2010-es nyári időszakra az itt lakók, a helyi vállalkozók és a döntéshozók által is elfogadhatóak!
A fórum időpontja: 2010. február 25., csütörtök 17 óra,
helyszíne: a Párbeszéd Háza, földszinti nagyelőadó
(Horánszky u. 20.)
- dr. Kocsis Máté polgármester úr,
- dr. Gotthard Gábor alpolgármester úr és dr. Juharos Róbert tanácsnok úr, mint a városrész önkormányzati képviselői,
- ez alkalommal mutatkozik be a palotanegyediek előtt Kardos-Erdődi Zsolt, a részönkormányzat új elnöke.
A beszélgetést Szűcs Péter, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület elnöke vezeti.
2010. február 4., csütörtök
Mária utca felújítása
2010. február 2., kedd
Mária utca: start hétfőn!
Filmszemle
2010. február 1., hétfő
Drágulnak a parkolási díjak Budapesten
1. övezet: 375 forint helyett 400 forint/óra
2. övezet: 300 forint helyett 320 forint/óra
3. övezet: 225 forint helyett 240 forint/óra
4. övezet: 150 forint helyett 160 forint/óra
A Margitszigeten 450 forint helyett 480 forint, a Budai Várban és a Citadella alatti parkolóban pedig 600 forint helyett 640 forint lesz óránként a parkolási díj február 1-től. Az őrzött, fizető P+R parkolókban szintén változnak a tarifák: reggel 6 órától 22 óráig a várakozás időtartamától függetlenül 320 forintot kell fizetni. Módosulnak február 1-től a védett övezetekbe érvényes behajtási-várakozási engedélyek után fizetendő díjak is. A növekedés mértéke 6,67% - tájékoztatta a Napi Turizmust a Főpolgármesteri Hivatal.