2010. február 27., szombat

Tájékoztatás a Mária utcáról!

Az alábbi képeken látható problémákról tájékoztattuk a RÉV8 Zrt-t.

Az utca közepénél tervezett tűzcsapnál igen elhasznált a vízcső, ki kellene cserélni és feltárni legalább a környékét. Azon kívül a házak esővíz elvezetők bekötése sehol nem szerepel, ennek is utána kellene nézni, mielőtt elkezdik a burkolat lerakását, valamint a pincelejáratok és aknafedlapok szintkülönbségét is meg kell oldani.











Ím a gyors válasz:
Az utcában két tűzcsap van, mindkettőt arrébb kell helyezni, ezért fel is fogják tárni.
Minden eresz lefolyót bekötnek a csatornába, az új utcaburkolatra nem fog víz folyni.

RÉV8 Zrt
(észrevételekért és fotókért köszönet Ignácz Ibolyának)

2010. február 26., péntek

Fotópályázati leadás módosul!

Sorra érkeznek a megkeresések arról, hogy de jó volna még néhány nap vagy a hétvége a fotózásra... Ismerős a dolog, bevallom, számítottunk is rá, ezért egyesületünk úgy döntött, hogy módosítjuk a fotópályázatra szánt pályamunkák leadási határidejét e hét péntekről jövő hét szerdára.

A fotópályázat új leadási határideje tehát:
2010. március 3. 18.00.
Budapest, Mikszáth tér 2. Zappa Caffe

2010. február 25., csütörtök

Zöld Józsefváros pénteken a Zöfinél

Nemrég ezt a kedves invitálást kaptuk:
"Kedves Civilek a Palotanegyedért Egyesület!
Szeretettel várjuk tagjaitokat a következő programunkra. Elérhetőségek a lap végén.
Üdvözlettel,
Bálint Mónika
ZöFi"

Zöld Józsefváros Ötletbörze I.
Február 26. 16.00. Roma Parlament (VIII. Tavaszmező utca 6.)
Szervezők: ZöFi – Zöld Fiatalok Egyesület
Partnerek: Beyond Budapest, Budapest Korzó csoport, Magyar Kerékpárosklub, Tavaszmező -Művészkert Összefogás.
Házigazda: Roma Parlament.
A Józsefvárosi Önkormányzat különböző szakmai stratégiákkal rendelkezik, ugyanakkor nincs egy olyan átfogó kerületi koncepció, ami a városrész fejlesztésének környezettudatos, és a kortárs zöld szemlélethez illeszkedő fejlesztési szempontjait foglalná össze. A ZöFi, mint a területen működő zöld aktivista szervezet, ilyen koncepció kidolgozására szeretne ötleteket összegyűjteni, és javasolni a helyi döntéshozók számára, illetve saját lokális akciókat elindítani. A Zöld Józsefváros Workshop célja, olyan szempontok és elképzelések összegyűjtése, amelyek beépíthetőek más kerületi szakpolitikai intézkedésekbe, illetve alapját képezhetik egy kerületi zöld stratégia kidolgozásának. A szempontok mellett a meghívott vendégeink személyében, illetve rajtuk keresztül olyan szakembereket ajánlunk az önkormányzat figyelmébe, akik egy ilyen stratégia kidolgozásában szakmai tanácsot adhatnak. Az ötleteket 4 témára bontva tárgyaljuk: - közlekedés, (gyalogos, kerékpáros, tömegközlekedés, parkolás, forgalomszabályozás)- gazdaság – termelés és kereskedelem (pl. helyi vállalkozók támogatása, piacokon őstermelők megtartása, stb.)- zöld területek fejlesztése (parkok, foghíjtelkek, belső udvarok, konyhakertek)- energia és hulladékgazdálkodás (pl. házak energiatakarékosságának kialakítása, programok a szelektív gyűjtés támogatására, iskolai nevelési programok stb.)
Az első találkozó alkalmával 2 témát tárgyalunk: közlekedés és zöld területek fejlesztése.
A workshop 3-4 rövid előadásból és 2 csoportos műhelyfoglalkozásból, majd ezek közös bemutatásából és megvitatásából áll. Összesen kb. 3 és ½ óra (16.00-19.30)
Utána kötetlen beszélgetés, svédasztal, filmnézés.
Meghívottak: kerületi civil szervezetek, olyan önkormányzati dolgozók, akik a saját területükön ismerik e jelenlegi intézkedéseket, terveket, működést, külső partnerek, kerületi érdeklődők.
A programon résztvevők maximális létszáma: 50 fő.
Jeletkezni lehet Bálint Mónikánál a 0670-280-3062-es telefonszámon, a moni@zofi.hu e-mail címen, levélben vagy személyesen a Zöld Fiatalok Egyesület irodájában (1086 Bp. Karácsony Sándor u. 22).

2010. február 24., szerda

Amikor szólásra bírhatóak a homlokzatok...

Az Imagine Budapest fiatal és lelkes idegenvezetői
szombaton, február 27-én 10 órától
"Üzenő falak - avagy a budapesti épületdíszek titkos nyelve"
címmel vezetnek túrát a IX-VIII. kerületben.
Azon túlmenően, hogy itt a jó alkalom gyönyörűséges fotókat készíteni a fotópályázatunkra, valódi titkokat is megtudhat az, aki bejelentkezik a túrára! Saját tapasztalatból mondhatjuk: jó szívvel ajánljuk mi is őket!!!



A túra útvonala:

Iparművészeti Múzeum – Mária utca – Csepreghy utca – József körút – Rökk Szilárd utca – Gutenberg tér,

találkozó az Iparművészeti Múzeumnál, Lechner Ödön szobra előtt.

Bejelentkezni a 326-2520 és a 20/913-3373-as telefonszámokon lehet!

Tervpályázati bejárás a Múzeumban

Ígértük: tájékoztatást nyújtunk a február 23-iki, kedd délelőtti bejárásról. Bár sajnos nagyon nincs miről írni... - igazából csak arról lehet, hogy nem lehet :-)


Franz Weiss litográfiája, 1838

Nagyon sok érdeklődő (építész, tájépítész) volt jelen, de csak sima bejárás volt, kérdéseket írásban lehet majd feltenni. Maga a bejárás sem volt túl inspiráló, hat negyven fős csoportban mentünk végig a raktárakon, műhelyeken, egyéb elzárt részeken. Az egyébként nagyon kedves és jófej biztonsági őr, aki végigvezetett minket, érdemi infót nem tudott mondani (persze, írásban majd feltehetjük...). A kertbe ki sem mentünk - vélhetően azért, mert azt "úgyis meg lehet nézni".

De nézzük, mit látott a Népszava újságírója ugyanekkor, ugyanitt.

2010. február 22., hétfő

Válasz a minisztériumból 2.

Múlt heti levelünkre megérkezett a válasz a fenntartó tárcától. Sürgetésünket akceptálták, valóban gyorsan dolgoztak, ez dícsértes. A válasz azonban eléggé semmitmondó, probléma-elodázó, olyan érdekes megfogalmazásokkal, mint például az új főigazgatónak "lehetősége van" beleszólni a háza táján történő dolgokba... Ilyen szemlélet után nem is meglepő, hogy nem kaptunk érdemben választ a kérdéseinkre.
S hogy mennyire nem tudja a jobb kéz, mit csinál a bal, íme egy kis adalék: a válasz szerint "a minisztérium levélben hívta fel az új főigazgató figyelmét arra, hogy a lehetősége van a dokumentáció módosítására. Ennek megfelelően javasoltuk, hogy az újonnan kinevezett főigazgató is legyen tagja a bizottságnak, akár tagként, akár annak elnökeként." Nos, ez valóban elegáns megoldás volna az általunk is jelzett, etikai szempontból erőteljesen vitatható kérdésre. Sajnos azonban úgy tűnik, a főosztályvezető asszony valóban nem olvasta a részletes pályázati kiírást, amelynek 1.8. alpontja szerint a bírálati szempontok és a bírálóbizottság összetétele kivételével van módja módosítania a kiírónak a pályázatot, legkésőbb a kérdések megválaszolásának időpontjáig, azaz március 16-áig. A korábbi főigazgató tehát bebetonozva várhatja akár a kényes kérdéseket is - a kiírás szerint ő és bizottsági társai mozdíthatatlanok és új tag sem férkőzhet közéjük.


A szöveg olvasható méretben az oldalra történő kattintás után jelenik meg - elvileg, de nem mindenkinél. Így most íme folyószöveggel is:
" Ügyiratszám: 5455-1/2010.

Szűcs Péter
elnök úrnak
Civilek a Palotanegyedért Egyesület
Budapest

Tisztelt Elnök Úr!

Legújabb, február 14-én kelt levelére az alábbiakat tudom válaszolni.

A Magyar Nemzeti Múzeum kertjének rendezésével kapcsolatban – éppen az Önök leveleinek hatására is – több ízben sürgettük a múzeum már leköszönt főigazgatóját a szükséges lépések megtételére. A múzeum vezetése már régen dolgozott a kert végleges rendezésén, felújításán és az elmúlt év végére eljutott a pályázati kiírás előkészítéséig.
A tárca (Fejlesztési és Gazdasági Szakállamtitkárság) 2009. december 10-én szerzett tudomást a múzeum közbeszerzés-indítási szándékáról, erről még ugyanaznap értesítettük a Kormányzati Közbeszerzési Monitoring Munkacsoportot. A MeH 2009. december 23-án adta meg jóváhagyását a közbeszerzés indítására, erről a tárcát december 28-án értesítették. Az OKM a MeH válaszáról 2010. január 6-án értesítette a múzeumot, akik ezt követően adták fel a hirdetményt (nyújtották be a kérelmet) a Közbeszerzések Tanácsa felé. A Tanács január 25-én tette közzé honlapján a hirdetményt, azaz ekkor jelent meg a tervpályázati felhívás.
A bírálóbizottság összetételének meghatározása a kiíróra, jelen esetben a Magyar Nemzeti Múzeumra tartozik. Tekintettel arra, hogy a kiírás tartalma főigazgatói jogkörbe tartozó stratégiai kérdéseket érint, a minisztérium levélben hívta fel Dr. Csorba László, az új főigazgató figyelmét arra, hogy lehetősége van a dokumentáció módosítására, kiegészítésére. Ennek megfelelően javasoltuk, hogy az újonnan kinevezett főigazgató is legyen tagja a bizottságnak, akár tagként, akár annak elnökeként.
A minisztériumnak nem kell hozzájárulnia egy közbeszerzés kiírásához. A minisztérium előtt ismert volt, hogy a Múzeum a fejlesztési elképzeléseinek konkretizálása érdekében tervpályázatot ír ki, amelyhez forrást is biztosítottunk 2009-ben. A Múzeumnak jogában áll önálló közbeszerzési intézkedéseket hozni. A minisztériumnak, mint fenntartónak annyi a feladata, hogy az intézménytől beérkező, közbeszerzési eljárás megindítására irányuló szándékról a Miniszterelnöki Hivatalban működő Kormányzati Közbeszerzési Monitoring Munkacsoportot értesíti, és kéri az engedélyét a közbeszerzés kiírásához.
Kérem válaszom elfogadását és javaslom, hogy a Múzeumkert rendezésével, rehabilitációjával kapcsolatos észrevételeikkel közvetlenül keressék dr. Csorba László főigazgató urat.
Őszintén bízom benne, hogy a Múzeumkert ügye végre nyugvópontra jut és mindenki megelégedésére megszépül és visszanyeri régi-új arculatát.

Üdvözlettel:
Budapest, 2010. február 18.

Dr. Vígh Annamária
főosztályvezető"

Gólyavári esték: A kultúra és tudománya

2009 novemberében sok esztendős szünet után folytatódtak a Gólyavári esték, amelyek a nyolcvanas-kilencvenes években a legkülönbözőbb természeti és társadalmi jelenségek, történelmi folyamatok és jogi kérdések magyarázatára, vizsgálatára, ugyanakkor a tudományos eredmények népszerűsítésére szerveződtek.
Az ELTE Bölcsészettudományi Kara most humán előadások elindításával eleveníti fel a legendás sorozat hagyományát: a humán tudományok aktuális kérdéseiről tartanak előadást a hazai tudományos élet legelismertebb bölcsész professzorai. Az első előadást Ritoók Zsigmond , a másodikat Szabó Miklós tartotta. A februári előadó Kulcsár-Szabó Ernő, előadásának címe: A kultúra és tudománya.
A Gólyavári esték előadásai mindenki számára nyitottak és ingyenesek!
Helyfoglalás, további információ a sorozat honlapján.
Időpont: 2010. február 24. 18:00
Helyszín: ELTE Gólyavár (1088 Budapest, Múzeum körút 4., Trefort-kert)

Kortárs zene a Trefort Kertben

Az ELTE BTK Zenei Tanszék és a Musica Nostra Alapítvány sorozata folytatódik 2010. február 24-én este.

Harmadik éve rendeznek kortárs zenei koncerteket a Zenei Tanszék Kodály Zoltán Kamaratermében. A családias hangulatú, ismeretterjesztő jellegű koncertek célja a nem zenész koncertlátogatók – egyetemisták és más érdeklődők – számára is élvezhetővé tenni napjaink muzsikáját. A koncertlátogatók rövid ismertetést is hallhatnak a darabokról, találkozhatnak a zeneszerzőkkel, a koncert után pedig kérdéseket tehetnek fel az előadóknak, és véleményt nyilváníthatnak. A soron következő koncert a népzene, jazz és komoly zene kapcsolatáról szól „Hommage à Magyar” címmel, „magyar tájakon” vándorolva kísérli meg körbejárni és megkeresni a kapcsolatot a jazz, a modern zene, a népzene és a népi ihletésű improvizációk között.

Műsor:

Kurtág György: Miniatűrök fuvolára
Borbély Mihály: Hungaricum tárogatóra
Kocsár Miklós: Varázsdoboz (részlet)
Kurtág György: Szálkák
Sáry László: Tikfa-zene
Lajtha László: Darab szólófuvolára
Palóc verbunk, magyar népdalok
Farkas Ferenc: Régi magyar táncok a XVII. századból
Bartók Béla: Három csíkmegyei népdal
Borbély Mihály-Lukács Miklós: Áthallások
Borbély Mihály: Kettős„azon megyünk Moldovába…”
Bartók Béla: Román népi táncok

Előadók:

Borbély Mihály – klarinét, tárogató, szaxofon, moldvai kaval, tilinkó
Fülep Márk – fuvola (állami Yamaha), piccolo, altfuvola, népi flóták, pásztorfurulya
Lukács Miklós – cimbalom
Bognár Szilvia – ének
Farkas Zoltán „Batyu” – tánc, ütőgardon

A hangversenyt az ARTISJUS Zenei Alapítvány és a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.

Időpont: 2010. február 24. 18:00
Helyszín: ELTE BTK „F” épület, Kodály terem (1088 Budapest, Múzeum körút 4.)

2010. február 20., szombat

Visszaszámlálás indul: még egy hét!

Kedves palotanegyediek és nem-palotanegyediek, még egy hét áll rendelkezésre a fotópályázat elkészítésére!
Izgatottan várjuk a rejtett kincseket!

2010. február 19., péntek

Az építészet tere: Pollack

Jön a tavasz, indulnak a pályázatok! A Múzeum és Múzeumkert után egyet lépünk és máris a Pollack téren vagyunk - ennek hasznosítására hallgatói ÖTLETpályázatot írt ki a szintén a Palotanegyedben, a szomszédos Ötpacsirta utcában székelő Magyar Építőművészek Szövetsége.

"Az építészet tere" cím alatt futó országos, nyilvános, titkos, urbanisztikai- és design elemeket egyszerre váró komplex ötletpályázatra Magyarország valamennyi felsőfokú építész-, tájépítész-, településmérnök-, formatervező- és terméktervező képző oktatási intézményének hallgatóit, valamint DLA és Phd hallgatóit várják. Diáknegyed lévén mi mást mondhatnánk: hallgatók, hajrá!!

2010. február 16., kedd

Mária utca - kezdés!

Legfrissebb információnk szerint (Rév8 Zrt.)
már e hét csütörtökén nekiállnak a munkáknak.
MÁRIA UTCA - KEZDÉS CSÜTÖRTÖKÖN!!!

Kiolvadás


Azoknak, akik nem jönnek a Krúdy-fórumra jövő csütörtökön, íme egy meghívó egy Bródy Sándor utcai művészeti rendezvényre:

A MOLNÁR ANI GALÉRIA szeretettel meghívja következő kiállításának megnyitójára:

MIKLÓS HAJNAL – KIOLVADÁS

2010. február 25-én, csütörtökön 18.00 órakor

A kiállítást megnyitja: HEMRIK LÁSZLÓ, művészeti író

Cím: MOLNÁR ANI GALÉRIA, 1088 Budapest, Bródy Sándor u. 22. 1. emelet.

A kiállítás megtekinthető 2010. április 16-ig, keddtől péntekig 12 és 18 óra között.

A KIOLVADÁS c. kiállítás egy fiatal képzőművész, MIKLÓS HAJNAL (1977) legfrissebb munkáit mutatja be. Könnyed, finom akvarell-vásznai az ember és a természet kapcsolatát hívják életre. A szabadon hagyott vászon-felületek, a fények és a tiszta színek egyszerre ragadják meg a kézzelfogható látványt és az anyagtalanságot. Központi szerepet töltenek be a fenyők és a nyírfák, amelyek egyfelől a képzőművész személyes emlékeit idézik, másfelől felébresztik a városban élő ember vágyakozását a zöldbe.

2010. február 15., hétfő

Nagyvárosi dilemmák

A Budapesti Városvédő Egyesület, a Magyar Urbanisztikai Társaság és a Civil Rádió közös programja

Értékmentés, várostervezés, fenntarthatóság, demokrácia és civil kontroll – látleletek és jövőképek

a dialógus résztvevői:

Dr. Fülöp Sándor, a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa
Ladányi János szociológus
Miklóssy Endre urbanista
Ráday Mihály városvédő

beszélgetőtársak: Bányay Géza és Kolundzsija Gábor

időpont: 2010. február 16. kedd 16.30
helyszín: a BVE Podmaniczky-terme (Budapest, V., Kossuth L. u. 14-26.)

2010. február 14., vasárnap

Aggályos a távozó főigazgató által kiírt közbeszerzés

Újabb fejlemények a Múzeumkerttel kapcsolatban: a távozó főigazgató január 19-én elindította a Múzeum épületének és környezetének fejlesztésére irányuló tervpályázatot, az ezt tartalmazó hirdetménynek a Közbeszerzési Értesítőben való feladásával. A pályázati kiírásból (valamint annak különböző portálokon különböző időpontban megjelenő változataiból) és magából a tervpályázati dokumentációból érdekes részletek bontakoznak ki, ezért úgy döntöttünk, hogy újra korábbi levelezőpartnerünkhöz, a fenntartó tárcához fordulunk. Nyomatékosan kértük, ezért bizakodunk is abban, hogy az elektronikus válasz a február 23-ai helyszíni szemle időpontjáig megérkezik címünkre. Persze addig sem tétlenkedünk: hozzáértő építész, kertépítész és történész tagjaink boncolgatják a dokumentációt annak érdekében, hogy a bejárás alkalmával a szakmai részletekbe menő kérdéseinket is érdemben feltehessük.
És akkor következzenek erkölcsi és jogi aggályainkat megfogalmazó kérdéseink, amelyekre várjuk az Oktatási és Kulturális Minisztérium Közgyűjteményi Főosztálya vezetőjének válaszát.



Dr. Vígh Annamária
az Oktatási és Kulturális Minisztérium
Közgyűjteményi Főosztályának vezetője részére

Budapest
Szalay u. 10-14.
1055

Hivatkozási szám: 24843-2/2009.


Tisztelt Főosztályvezető Asszony!

Köszönettel vettük pozitív hangú válaszát egyesületünk Hiller miniszter úrhoz eljuttatott nyílt levelével kapcsolatban. Az Öntől decemberben érkezett levél – amelyben jelezte, hogy az idei évben hivatalba lépő új főigazgató „minisztérium által meghatározott feladatai között szerepel a Múzeumkert ügyének megoldása” – megnyugtatott minket arról, minden érdekelt valóban elkötelezett a helyzet rendezése iránt.
Éppen ezért meglepődéssel szembesültünk a Magyar Nemzeti Múzeum által 2010. január 19-én kiírt tervpályázattal, amellyel szemben nagyon komoly szakmai és etikai és valamivel kevésbé súlyos jogi aggályaink fogalmazódtak meg.

Szükségesnek tartom hangsúlyozni, hogy levelemet két okból kifolyólag fogalmazom meg Ön és tárcája felé: egyrészt azért, mert a fenntartói jogokat gyakorlóként, a pályázat bírálóbizottságába képviselőt delegálóként nyilvánvalóan sor került egyeztetésre a minisztérium és a Múzeum között, és vélhetően a tárca által elfogadott pályázati kiírás került meghirdetésre. Másrészt: kérdéseimet nem tudom a jelenlegi múzeumi főigazgató felé feltenni, hiszen a pályázat kiírásakor ő még nem volt a Múzeumnak sem közalkalmazottja, sem vezetője, így nem lehetett befolyással a szöveg kimunkálására – azon egyszerűen megállapítható tényről nem is beszélve, hogy a kiírás konkrétan az ő vezetői pozícióját gyengíti és mozgásterét korlátozza erőteljesen.

Az ügyben való tisztánlátás érdekében, kérem, szíveskedjen mielőbb, a pályázati kiírás szerinti bejárási időpontot (2010. február 23.) megelőzően – akár e-mail útján – tájékoztatni az alábbiakról:
1. Miképp lehetséges az, hogy 2009. november 30-án keltezett válaszlevelében még nem említette, nem tudott tájékoztatást adni arról, hogy alig másfél hónap múlva, 2010. január 19-én a Nemzeti Múzeum – amely fölött a fenntartói jogokat az Ön tárcája gyakorolja – komplex tervpályázatot ír ki éppen azon cél elérése érdekében, amelyet egyesületünk is szorgalmaz és amelyről levelünk szólt? Milyen sürgős indok szólt a pályázat ekkori kiírása mellett?
2. A tervpályázatnak a Közbeszerzési Értesítőben január 19-én történő megjelentetése olyan következtetésekre ad lehetőséget, amelyek alapjául szolgálhatnak azon véleményeknek, amelyek konkrét összefüggést vélnek felfedezni a Kormány döntési moratórium elrendeléséről szóló 1003/2010. (I. 19.) számú határozatának hatálybalépésével. Indokolhatta-e a kapkodó, koncepciótlannak tűnő kiírást a már kihirdetett, tehát ismertté vált, ám csak másnap hatályba lépő kormányintézkedés?
3. Tárcája álláspontja szerint miképpen tud eleget tenni az új főigazgató a minisztérium által meghatározott feladatnak úgy, hogy a tervpályázatot elbíráló zsűrinek a korábbi főigazgató az elnöke és jelenlegi maga még csak nem is tagja ennek?
4. Mennyire tartja etikusnak azt az eljárást, hogy a távozó főigazgató – mintegy meghosszabbítva döntési lehetőségét és befolyásának időtartamát – 10 nappal megbízatásának lejárta előtt ír ki pályázatot, ráadásul saját zsűrielnöksége alatt?
5. A pályázat bírálóbizottságában az Ön meglátása szerint milyen módon és mekkora mértékben érvényesül a fenntartói jogokat gyakorló tárca befolyása?
6. Ön előtt bizonyára ismeretes, hogy az elmúlt évtizedekben nemzetközi és újabban már a hazai porondon is elfogadottá vált a participatív tervezés metodikája. Ön szerint milyen okok szólhattak amellett, hogy a pályázati kiírást nem egyeztették, a bírálóbizottság tagjai körébe pedig nem hívták meg azt a civil szervezetet, amely a Múzeumnak és a Múzeumkertnek is helyet adó Palotanegyed közösségét képviseli?
7. Ön szerint milyen szakmai érvek indokolják a Magyar Nemzeti Múzeum épülete építészeti és a Múzeumkert kertépítészeti felújításának-rehabilitálásnak egy pályázatban való kezelését? Mi indokolja jelen esetben a komplex kezelést?
8. Milyen elvi vagy gyakorlati szakmai indok szól amellett, hogy a közbeszerzési hirdetmény feladásának dátuma (tehát a közbeszerzés hivatalos megindulása) előtt mód nyílt a tervpályázati dokumentáció megvásárlására? Mennyiben tartja ezt jogszerűnek vagy megtámadhatónak?
9. És végül: miképp járulhatott hozzá a minisztérium a közbeszerzési pályázat ilyen szöveggel történő kiírásához, a döntést mely szervezeti egység hozta meg vagy terjesztette a miniszter elé elfogadásra?

Fontosnak tartunk jelezni egy további hiányosságot. A hirdetmény szerint a pályázati kiírás rövid tartalma a Múzeum és a Múzeumkert „fejlesztésének turisztikai célú tervezése”. Információink szerint a témában nem keresték meg a józsefvárosi önkormányzat képviselőtestületének turizmusért felelős tanácsnokát, ami azért is sajnálatos, mert jelenleg zajlik az ő vezetésével a kerület középtávú turizmusfejlesztési és városmarketing koncepciójának kidolgozása, amely értelemszerűen nagyban támaszkodik a Múzeumra és a Múzeumkertre, mint nemzetközi szinten is ismert turisztikai desztinációra. Szükségesnek tartjuk ezért az érintettek kommunikációjának megteremtését.

Tájékozatom, hogy a pályázat részletes kiírását jelenleg véleményezik az egyesület hozzáértő tagjai és a február 23-ai bejárásra elkészül a pályázattal kapcsolatos konkrét szakmai kérdéscsomag is, amelyet természetesen az Ön részére is eljuttatunk.

A Civilek a Palotanegyedért Egyesület tevékeny részvételével továbbra is támogatni kívánja a Múzeumkert közösségi, lakossági hasznosítását célzó tervek kialakítását. Bízunk abban, hogy az álláspontunk szerint igencsak kapkodva megfogalmazott, kiérleletlen és ily módon félresikerült pályázati kiírás nem fogja ezt akadályozni, ellenben mindannyiunk, azaz a Palotanegyedben élők és itt dolgozók javát egyaránt fogja szolgálni az a megoldás, amelynek elősegítése érdekében megfogalmaztuk levelünket.


Budapest, 2010. február 14.

Üdvözlettel:

Szűcs Péter s.k.,
elnök

2010. február 12., péntek

"Nem sokaság, hanem lélek"

Meghívót kaptunk az Uránia Moziból, íme:
„NEM SOKASÁG, HANEM LÉLEK…”

Nemzeti Zarándoklat 2009

MEGHÍVÓ

Köteles László és Lesovics Miklós polgármesterek, a Nemzeti Zarándoklat kezdeményezői,
az Élőlánc Magyarországért,
az Eseményről készült film rendezői – Dárday István és Szalai Györgyi -,
valamint az Uránia Nemzeti Filmszínház
szeretettel meghívják Önt és családját, barátait és munkatársait

2010. február 20-án szombaton du. 17 órára

az URÁNIA NEMZETI FILMSZÍNHÁZBA
(1088 Budapest, Rákóczi u. 21.)

a film ősbemutatójára, a vetítést követő eszmecserére és fogadásra

RÉSZLET A FILMBŐL:
…Innen a Nemzeti zarándoklat végpontjáról kinyilvánítjuk mi a magyar emberek, hogy szükségünk lesz ivóvízre, szükségünk lesz élelmiszerre, szükségünk lesz levegőre, szükségünk van a földre, nem akartuk és nem is engedjük ezeket eladni, és nem járultunk hozzá ezeknek az áruba bocsájtásához…

Belépő 500 Ft

2010. február 8., hétfő

Felújítás: egy héttel prolongálva!

Az előzetesen beharangozottaknak megfelelően ma délelőtt 10 órakor a Rév8 Zrt. és a kivitelező Hódút Kft. képviselői megtartották a bejárást a Mária utcában. Igazából nem meglepő a konklúziójuk, miszerint az időjárásra tekintettel egyelőre nem ildomos elkezdeni a felújítást. Ebből kifolyólag az utca sem lesz lezárva még biztosan egy egész hétig! A jövő héten hétfőn délelőtt fogják ugyanis újra szemrevételezni a terepet és eldönteni a továbbiakat: mikor indul a tereprendezés és mikor zárják le a Mária utca Gutenberg tér felé eső szakaszát.

Válasz egy kommentre: a Horánszky utcáról


Kedves dworak!

Örömmel fogadtuk, hogy rátalált eme oldalra és végre civil öntudatára kezd ébredni. Mi, akik ezt már korábban megtettük, rendelkezünk mindazon információval, amely segítségével a felmerült kérdéseire válaszolni tudunk, ha azonban ez nem elégséges és kéri, akkor természetesen igyekszünk levelét továbbítani a RÉV8 Zrt. illetékes munkatársához...

1. Fogják-e tájékoztatni, az ott lakókat, mi fog történni pontosan, illetve mettől, meddig okoznak kellemetlenséget.

Természetesen igyekszünk a blogon keresztül azonnal tájékoztatni az egyesületi tagokat és az itt lakókat, ahogy az információ a birtokunkba jut.

2. Megkérdezik-e az ott lakókat akarják-e, mondjuk egy postaládába bedobott lapon, mondjuk ezzel a szöveggel: Akarja-e a Horánszky u. sétálóutcává építését? Igen Nem Válaszát erre, és erre a címre kérjük elküldeni.

Az ott lakók megkérdezése a tavalyi év során, a tervezési fázisban megtörtént: 2009. június 10-én önálló lakossági fórumon foglalkoztunk a palotanegyedi utcák leendő forgalmi rendjével és az utcák funkcióinak meghatározásával, ezen belül külön is kiemelve a Horánszky utcát. A fórumon a közel 100 palotanegyedi lakoson kívül részt vett a RÉV8 Zrt. vezérigazgatója és több munkatársa, valamint Kocsis Máté (akkor még) alpolgármester úr, a Palotanegyed Részönkormányzatának (akkori) elnöke. A Horánszky utca pedig nem sétálóutca lesz (elsősorban az ott lakók és az ott található intézmények javaslatainak a figyelembevétele miatt), hanem a Mária utcához hasonlóan csökkentett forgalmi zónájú utca lesz.

3. Mennyi parkolóhely fog megszűnni ezzel az átépítéssel az utcában, mert a jelen állapotában is képtelen befogadni az ott lakók autóit, pláne nyáron, mikor kénytelenek vagyunk a kiülősök vendégeinek kocsijai miatt máshol leparkolni mi, az ott lakók. Nem elég, hogy eddig a környéken dolgozók autói keserítették az életünket napközben, most esténként sem tudunk leparkolni a Mi utcánkban, a munkából hazaérve.

A parkolóhelyek közel 60% fog megszűnni, egy oldalon történő parkolásra lehetőséget adó parkolósáv lesz kialakítva, az utca középső szakaszában "s" alakú megtöréssel, ezáltal is lassítva az átmenő forgalom gyorsaságát. Az Önkormányzat, az egyesületünk tanácsait is megfogadva, lobbizott azért, hogy a Palotanegyed is a legmagasabb díjfizetési parkolási zónába kerüljön és a felszíni parkolás díja egyenértékű legyen a mélygarázs árával, így védve az itt lakók érdekeit, hiszen ők kedvezményes önkormányzati matricával parkolnak. Az eddigi egyetlen utcalezárással is már közel 70%-al csökkent a Palotanegyed átmenő autóforgalma és lényegesen könnyebb parkolni a negyedben.

4. Hány millió forinttal fogja az ingatlanom értékét csökkenteni, a kevesebb parkoló?

Európa belvárosaiból folyamatosan szorítják ki a gépkocsikat és ez nem az adott területek elértéktelenedésével jár, mint ahogy Ön vélelmezi, hanem ellenkezőleg, a forgalmi értéke a területen található lakásoknak emelkedik, és szívesen választják az autómentes, de mégis belvárosi ingatlanokat az emberek lakóhelyükként. Hogy konkrét példát is említsek: a Krúdy utca lezárását követően egy fiatalember a lakását eladta, mert számára nem életforma egy sétálóutcában lakni, munkájához elengedhetetlen az autó és egy olyan ember vette meg, aki számára kifejezetten ez hordozott értéket. A fiatalember fél évvel a sétálóutcává nyilvánítás előtt vette a lakását és tavaly nyáron fél millió forinttal többért tudta eladni, pedig akkor már javában tartott a gazdasági válság és stagnáltak, vagy estek az ingatlanárak.

5. Az erre fordított összeget, miért nem az utcában álló házak homlokzatánakfelújítására ajánlják fel, mert az sokkal sürgetőbb lenne, mivel azott lakók sajnos nem tudnak havonta annyi közös költséget fizetni, hogy az,önerőből kivitelezhető legyen? Gondolom, senki nem örülne neki, ha csácsi díszburkolaton ütné agyon egy leeső stukkó.

A Józsefvárosi Önkormányzat Európai Uniós forrásokból finanszírozza az utcarehabilitációkat, funkcióváltásokat és burkolatcseréket. Ezek a források meghatározott és ellenőrzött pályázati célok finanszírozására fordíthatóak, tehát ezekből a pénzekből nem lehet pl. homlokzatfelújításokat finanszírozni. De ez csak az egyik ok. Az Egyesületünk sem támogatja, hogy a magántulajdon rendbetételére, a vele való kötelezettségek elmulasztásának okán az Önkormányzat nyújtson támogatást. A lakóközösségeknek kell a felújítási munkálatokat finanszírozni, hiszen pl. a Horánszky utcában található ingatlanok több, mint 90%-a magántulajdonban van.

6. A Mária utca esetében feltették ezeket a kérdéseket Önmaguknak az illetékesek, vagy megint csak gondoltak egyet, mint a Mikszáth Kálmán tér, mostani esztelen és borzalmas állapotának kialakításakor?

A Mária utca esetében is - már 2009 januárjától kezdve - több lakossági fórumon való egyeztetés alapján jutott el az Önkormányzat a mostani állapotig. Ezeken a fórumokon lett eldöntve az utcák funkciója (sétáló, vagy vegyes forgalmú utca), a burkolati fajták kiválasztása, a zöldesítés milyensége és mennyisége.
A fentebb leírtakból is kitűnik, hogy az egyesületünk és a megváltozott személyi összetétel hatására az Önkormányzat és a civilek között immáron 2 éve párbeszéd alakult ki, így a Mikszáth tér kivitelezésével ellentétben a lakosság megkérdezésével és javaslatainak figyelembevételével és ellenőrzése mellett fog megvalósulni a Mária utca felújítása és várhatóan augusztusi kezdettel a Horánszky utca felújítása is. Írom ezt annak tükrében, hogy a Mikszáth tér kivitelezési minőségével és nem sétáló, biciklis és lakosságbarát parkjellegű kialakításával kapcsolatos problémát vetett fel.
Üdvözlettel, a CaPE

2010. február 5., péntek

A Krúdy utca elmúlt éve - újra lakossági fórum!

Február végén folytatódik a tavaly már szép számú alkalmat (konkrétan hetet) megélt Palotanegyedi Esték lakossági fórumsorozatunk! Változott a helyszín és a résztvevők köre is bővült, hiszen a mostani fórumon mutatkozik majd be a negyedbeliek előtt a Palotanegyed Részönkormányzat új elnöke is! Következzék tehát a meghívó, amely szabadon terjeszthető!
Palotanegyedi Esték VIII.

A Krúdy utca elmúlt éve:
sétálóutca, fesztiválok, hétvégi programok versus lakossági igények –
összeegyeztethető vagy ellentétes?

A fórum célja az Európa Belvárosa Programhoz kötődő Krúdy utcai forgalmi változás értékelése a pozitív tapasztalatok, a negyed életére gyakorolt kedvező hatások bemutatásával és az esetleges lakossági panaszok felszínre hozásával. Szeretnénk teret nyitni mindazoknak az ötleteknek, amelyek előremutató kezdeményezésként a 2010-es nyári időszakra az itt lakók, a helyi vállalkozók és a döntéshozók által is elfogadhatóak!

A fórum időpontja: 2010. február 25., csütörtök 17 óra,
helyszíne: a Párbeszéd Háza, földszinti nagyelőadó
(Horánszky u. 20.)
A fórumon részt vesz:
- dr. Kocsis Máté polgármester úr,
- dr. Gotthard Gábor alpolgármester úr és dr. Juharos Róbert tanácsnok úr, mint a városrész önkormányzati képviselői,
- ez alkalommal mutatkozik be a palotanegyediek előtt Kardos-Erdődi Zsolt, a részönkormányzat új elnöke.
A beszélgetést Szűcs Péter, a Civilek a Palotanegyedért Egyesület elnöke vezeti.

Mária utca felújítása

A felújítás megkezdéséről tájékozódtunk a CiPe-nevében a Rév8 Zrt-nél, ahol Csete Zoltán projektfelelőstől a következőket tudtuk meg:
- A lakók informálása már megtörtént ill. folyamatban (lsd. Józsefváros)
- A közlekedést korlátozó táblákat pénteken kihelyezik.
- Hétfőn lesz a munkaterület hivatalos átadása a kivitelezőnek (Hódút Kft.)
- I. ütem a "hó elolvadása" után már kezdődik is (Mária u. 11.-12. - Gutenberg tér)
- Az I. ütemben a Mária utca a Lőrinc pap tér felől zsákutca lesz.
- A mennyiben az időjárás is engedi 1-1.5 hónap múlva a II. ütem is megkezdődik.
- Ígéretet kaptunk 1 pld. tervdokumentációra és műszaki leírásra "ellenőrzéshez".
- Rendszeres bejárással és konzultációkkal figyelemmel követjük az építkezést.
(ezúton várom az észrevételeket a blogon ill. a mariautca@upcmail.hu emailen.)
A munkához jó időt, a lakosság részéről pedig türelmet kívánva: Perényi László

2010. február 2., kedd

Mária utca: start hétfőn!

A Rév8 Zrt. friss tájékoztatása nyomán ezúton is közhírré tétetik, hogy a Mária utca régóta tervezett felújítása hétfőn, tehát 2010. február 8-án reggel végre elkezdődik! A jó idő nem garantált - ahogyan azt feltételként fogalmazta meg Alföldi György vezérigazgató úr a legutóbbi egyesületi alkalmon -, de az biztos, hogy az önkormányzat vezetői és a varosrehabilitációs feladatokat ellátó cég kellően érzékelték a lakosság egyre erősebb nyomását a kivitelezés mielőbbi megkezdésére.
Információink szerint a kerületi lapban, a Józsefvárosban fog megjelenni bővebb tájékoztatás a felúíjtás menetéről. Ezen túlmenően az összes érintett kapuba, kapualjba és a kivitelező által elérhető postaládák mindegyikébe meg fog érkezni a felhívás a változásról, arról, hogy mire lehet számítani, hogyan tervezzék az utcában lakók a közlekedésüket.
A CaPE részéről a negyedben lakókból verbuválódott civil, ám szakmai - építészekből, műszaki ellenőrökből álló - munkacsoport fogja már a kezdetektől, az első kapavágásoktól figyelemmel kísérni a kivitelezést. Gyors és zökkenőmentes munkát kívánunk a kivitelezőknek - magunknak, palotanegyedieknek pedig azt, hogy mielőbb élvezhessük a megújult-megszépült közterületet!

Filmszemle


Kiállítások az Urániában
- 2009 filmplakátjai
- Kiállítás a középiskolásnak szervezett filmtörténeti vetélkedő témájául szolgáló 30 magyar film fotóiból (B. Müller Magda)
A Szemle részletes programhoz katt ide!
A helyárak azonosak a szemle másik helyszínének áraival:
szakmai kártyával 500 Ft,
nagyközönségnek 700 Ft,
produkcióknak 400 Ft,
illetve diákoknak csak az Urániában 400 Ft!
Jegyek az Uránia pénztáraiban foglalhatók a honlapon,
illetve az alábbi telefonszámokon: 486-3400, 486-3413, 486-3414

2010. február 1., hétfő

Drágulnak a parkolási díjak Budapesten

A Fővárosi Közgyűlés 2009 áprilisában döntött arról, hogy a várakozási díj kiszámításának alapja a 2. díjtételű övezetben a mindenkori BKV vonaljegy ára legyen, és ehhez viszonyítva változzon a többi övezet parkolási díja is. A BKV vonaljegy ára február 1-től 320 Ft-ra emelkedik. Ennek megfelelően a parkolási díjak a következőképpen változnak:
1. övezet: 375 forint helyett 400 forint/óra
2. övezet: 300 forint helyett 320 forint/óra
3. övezet: 225 forint helyett 240 forint/óra
4. övezet: 150 forint helyett 160 forint/óra
A Margitszigeten 450 forint helyett 480 forint, a Budai Várban és a Citadella alatti parkolóban pedig 600 forint helyett 640 forint lesz óránként a parkolási díj február 1-től. Az őrzött, fizető P+R parkolókban szintén változnak a tarifák: reggel 6 órától 22 óráig a várakozás időtartamától függetlenül 320 forintot kell fizetni. Módosulnak február 1-től a védett övezetekbe érvényes behajtási-várakozási engedélyek után fizetendő díjak is. A növekedés mértéke 6,67% - tájékoztatta a Napi Turizmust a Főpolgármesteri Hivatal.