
Kedves dworak!
Örömmel fogadtuk, hogy rátalált eme oldalra és végre civil öntudatára kezd ébredni. Mi, akik ezt már korábban megtettük, rendelkezünk mindazon információval, amely segítségével a felmerült kérdéseire válaszolni tudunk, ha azonban ez nem elégséges és kéri, akkor természetesen igyekszünk levelét továbbítani a RÉV8 Zrt. illetékes munkatársához...
1. Fogják-e tájékoztatni, az ott lakókat, mi fog történni pontosan, illetve mettől, meddig okoznak kellemetlenséget.
Természetesen igyekszünk a blogon keresztül azonnal tájékoztatni az egyesületi tagokat és az itt lakókat, ahogy az információ a birtokunkba jut.
2. Megkérdezik-e az ott lakókat akarják-e, mondjuk egy postaládába bedobott lapon, mondjuk ezzel a szöveggel: Akarja-e a Horánszky u. sétálóutcává építését? Igen Nem Válaszát erre, és erre a címre kérjük elküldeni.
Az ott lakók megkérdezése a tavalyi év során, a tervezési fázisban megtörtént: 2009. június 10-én önálló lakossági fórumon foglalkoztunk a palotanegyedi utcák leendő forgalmi rendjével és az utcák funkcióinak meghatározásával, ezen belül külön is kiemelve a Horánszky utcát. A fórumon a közel 100 palotanegyedi lakoson kívül részt vett a RÉV8 Zrt. vezérigazgatója és több munkatársa, valamint Kocsis Máté (akkor még) alpolgármester úr, a Palotanegyed Részönkormányzatának (akkori) elnöke. A Horánszky utca pedig nem sétálóutca lesz (elsősorban az ott lakók és az ott található intézmények javaslatainak a figyelembevétele miatt), hanem a Mária utcához hasonlóan csökkentett forgalmi zónájú utca lesz.
3. Mennyi parkolóhely fog megszűnni ezzel az átépítéssel az utcában, mert a jelen állapotában is képtelen befogadni az ott lakók autóit, pláne nyáron, mikor kénytelenek vagyunk a kiülősök vendégeinek kocsijai miatt máshol leparkolni mi, az ott lakók. Nem elég, hogy eddig a környéken dolgozók autói keserítették az életünket napközben, most esténként sem tudunk leparkolni a Mi utcánkban, a munkából hazaérve.
A parkolóhelyek közel 60% fog megszűnni, egy oldalon történő parkolásra lehetőséget adó parkolósáv lesz kialakítva, az utca középső szakaszában "s" alakú megtöréssel, ezáltal is lassítva az átmenő forgalom gyorsaságát. Az Önkormányzat, az egyesületünk tanácsait is megfogadva, lobbizott azért, hogy a Palotanegyed is a legmagasabb díjfizetési parkolási zónába kerüljön és a felszíni parkolás díja egyenértékű legyen a mélygarázs árával, így védve az itt lakók érdekeit, hiszen ők kedvezményes önkormányzati matricával parkolnak. Az eddigi egyetlen utcalezárással is már közel 70%-al csökkent a Palotanegyed átmenő autóforgalma és lényegesen könnyebb parkolni a negyedben.
4. Hány millió forinttal fogja az ingatlanom értékét csökkenteni, a kevesebb parkoló?
Európa belvárosaiból folyamatosan szorítják ki a gépkocsikat és ez nem az adott területek elértéktelenedésével jár, mint ahogy Ön vélelmezi, hanem ellenkezőleg, a forgalmi értéke a területen található lakásoknak emelkedik, és szívesen választják az autómentes, de mégis belvárosi ingatlanokat az emberek lakóhelyükként. Hogy konkrét példát is említsek: a Krúdy utca lezárását követően egy fiatalember a lakását eladta, mert számára nem életforma egy sétálóutcában lakni, munkájához elengedhetetlen az autó és egy olyan ember vette meg, aki számára kifejezetten ez hordozott értéket. A fiatalember fél évvel a sétálóutcává nyilvánítás előtt vette a lakását és tavaly nyáron fél millió forinttal többért tudta eladni, pedig akkor már javában tartott a gazdasági válság és stagnáltak, vagy estek az ingatlanárak.
5. Az erre fordított összeget, miért nem az utcában álló házak homlokzatánakfelújítására ajánlják fel, mert az sokkal sürgetőbb lenne, mivel azott lakók sajnos nem tudnak havonta annyi közös költséget fizetni, hogy az,önerőből kivitelezhető legyen? Gondolom, senki nem örülne neki, ha csácsi díszburkolaton ütné agyon egy leeső stukkó.
A Józsefvárosi Önkormányzat Európai Uniós forrásokból finanszírozza az utcarehabilitációkat, funkcióváltásokat és burkolatcseréket. Ezek a források meghatározott és ellenőrzött pályázati célok finanszírozására fordíthatóak, tehát ezekből a pénzekből nem lehet pl. homlokzatfelújításokat finanszírozni. De ez csak az egyik ok. Az Egyesületünk sem támogatja, hogy a magántulajdon rendbetételére, a vele való kötelezettségek elmulasztásának okán az Önkormányzat nyújtson támogatást. A lakóközösségeknek kell a felújítási munkálatokat finanszírozni, hiszen pl. a Horánszky utcában található ingatlanok több, mint 90%-a magántulajdonban van.
6. A Mária utca esetében feltették ezeket a kérdéseket Önmaguknak az illetékesek, vagy megint csak gondoltak egyet, mint a Mikszáth Kálmán tér, mostani esztelen és borzalmas állapotának kialakításakor?
A Mária utca esetében is - már 2009 januárjától kezdve - több lakossági fórumon való egyeztetés alapján jutott el az Önkormányzat a mostani állapotig. Ezeken a fórumokon lett eldöntve az utcák funkciója (sétáló, vagy vegyes forgalmú utca), a burkolati fajták kiválasztása, a zöldesítés milyensége és mennyisége.
A fentebb leírtakból is kitűnik, hogy az egyesületünk és a megváltozott személyi összetétel hatására az Önkormányzat és a civilek között immáron 2 éve párbeszéd alakult ki, így a Mikszáth tér kivitelezésével ellentétben a lakosság megkérdezésével és javaslatainak figyelembevételével és ellenőrzése mellett fog megvalósulni a Mária utca felújítása és várhatóan augusztusi kezdettel a Horánszky utca felújítása is. Írom ezt annak tükrében, hogy a Mikszáth tér kivitelezési minőségével és nem sétáló, biciklis és lakosságbarát parkjellegű kialakításával kapcsolatos problémát vetett fel.
Üdvözlettel, a CaPE